NEWSLETTER
Dodaj swój adres e-mail do naszej listy mailingowej - będziesz informowany o nowościach, szkoleniach i promocjach.
YOUTUBE
Zobacz filmy demonstracyjne na naszym kanale YouTube:
YouTube

 
Jesteś tutaj: Strona główna > Systemy alarmowe SATEL > stacje monitorowania


Satel: stacje monitorowania STAM-1, STAM-2, STAM-IRS

      Stacja monitorowania alarmów gromadzi informacje z wielu obiektów wyposażonych w system alarmowy. Wśród informacji wysyłanych do stacji monitorowania znajdują się przede wszystkim sygnały alarmowe, po odebraniu których na miejsce zdarzenia wysyłana jest grupa interwencyjna. Ponadto stacje monitorowania mogą otrzymywać informacje o pozostałych zdarzeniach takich jak awarie, załączenia i wyłączenia czuwania itd.

      Firma Satel posiada w ofercie 2 stacje monitorowania alarmów: STAM-1 oraz STAM-2. Obie wymagają współpracy w komputerem, a różnią się głównie systemem operacyjnym jaki posiadać musi ten komputer. Stacja STAM 1 pracuje pod kontrolą systemu DOS i powoli jest wypierana przez nowszą wersję STAM 2 która do prawidłowego działania wymaga systemu Windows. Oprócz komputera i oprogramowania potrzebne są odbiorniki sygnałów które najczęściej występują w postaci kart PCI montowanych wewnątrz komputera. Część sprzętowa (czyli odbiorniki sygnałów) jest wspólna dla obu systemów monitoringu. Dzięki temu w bardzo prosty sposób można dotychczasową stację STAM-1 zaktualizować do nowocześniejszej wersji STAM-2. Nowa wersja oprogramowania czyli STAM2 wprowadza następujące ulepszenia:
- prostsza obsługa systemu
- podział systemu na 2 osobne programy (Stam2-Serwer który archiwizuje zdarzenia przechwycone przez odbiorniki/karty; Stam2-Klient który wyświetla zdarzenia, wizualizuje stan obiektów oraz pozwala na zdalną obsługę Serwera tj. konfigurację odbiorników, dodawanie i edycję abonentów itp.)
- możliwość pracy wielostanowiskowej (jednocześnie do serwera zalogowanych może być kilka komputerów z aplikacją Stam2-Klient, komputery mogą znajdować się w zupełnie innej lokalizacji niż część serwerowa)
- funkcja wideo-weryfikacji

  Stacja monitoringu Satel STAM może być wyposażona w maksymalnie 16 n/w odbiorników:
 • Karta telefoniczna STAM-1P, STAM-1R, STAM-1K. Wymaga podłączenia do stacjonarnej linii telefonicznej. Odbiera sygnały z central alarmowych podłączonych do linii tel. i wyposażonych w dialer telefoniczny i funkcję monitoringu telefonicznego.
 • Karta ethernetowa STAM-1PE, STAM-1RE. Wymaga podłączenia do sieci internetowej/LAN. Odbiera sygnały z: central wyposażonych w moduły ETHM-1 lub ETHM-2 i podłączonych do sieci internetowej/LAN; central wyposażonych w moduły GPRS-T1 lub GPRS-T2 i łączących się z internetem poprzez GPRS; central INTEGRA128-WRL łączących się z internetem poprzez GPRS.
 • Moduł GSM-LT1S. Wymaga aktywnej karty SIM dowolnego operatora. Odbiera sygnały z central Integra128-WRL oraz innych central wyposażonych w moduły GSM (GSM-LT1S, GSM-LT2S, GSM-4S, GSM-4S-PS, GPRS-T1, GPRS-T2 lub dowolny inny mod. GSM) i wysyłających zdarzenia poprzez wiadomości SMS lub CLIP.
 • Stacja radiowa współpracująca z systemem Satel-STAM. Odbiera sygnały z central wyposażonych w nadajniki radiowe. Wymaga stworzenia sieci odbiorczej na terenie który ma być objęty zasięgiem radiowym.


      Stacja monitorowania STAM-2 jest również dostępna w postaci systemu z wbudowanym mikroserwerem STAM-IRS. Stosując STAM-IRS nie musimy we własnym zakresie kompletować zestawu komputerowego - całość dostajemy od producenta. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne ale również bezpieczne (wysokiej klasy podzespoły odpowiednio skonfigurowane przez firmę Satel). Więcej informacji o rozwiązaniu sprzętowym STAM-IRS na dole strony - jest tam link pod którym rozświetla się szczegółowy opis systemu STAM-IRS oraz link do instrukcji.

      Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, oferujemy możliwość przetestowania stacji monitorowania STAM-2 jeszcze przed dokonaniem zakupu. W naszej siedzibie posiadamy demonstracyjną stację i jako jedyna firma w Polsce udostępniamy ją do testowania. Posiadana stacja jest bardzo dobrze wyposażona (w kartę telefoniczną, ethernetową oraz mod. GSM). Dzięki temu możliwe jest testowanie większości sposobów komunikacji (poprzez linię telefoniczną, GPRS, sieć internet, SMS oraz CLIP). Niestety nie ma możliwości testowania systemów radiowych gdyż wiązało by się to z koniecznością zbudowania przez nas sieci odbiorników na terenie całego kraju.

      Oczywiście dzięki pracy Klient-Serwer możliwe jest również zdalne testowanie za pośrednictwem sieci internetowej. Sposób testowania opisany jest poniżej.
Stacja monitorowania Satel STAM-2 Demo
Zdalne testowanie stacji monitoringu STAM-2 poprzez sieć internet.


Stacja monitorowania Satel STAM-2 Demo
Powiększ zdjęcie


Możliwości:
Bezpłatny test stacji monitoringu Stam-2 (stacja wyposażona w kartę telefoniczną, ethernetową oraz odbiornik SMS/CLIP).

Wymagania:
Komputer z dostępem do internetu.

Zobacz jak to działa:
Aby nawiązać łączność z naszą stacją pełniącą rolę serwera należy pobrać aplikację STAM-2 Klient (wersja DEMO). Po instalacji programu na swoim komputerze należy skonfigurować połączenie z naszym serwerem. Klikamy przycisk Edycja, następnie Dodaj i w poszczególne pola wpisujemy:
Nazwa serwera: dowolny opis np. Stacja RHJ Pszczyna
Adres: 87.205.6.64 (jest to adres IP na którym znajduje się nasza stacja czyli serwer)
Port: 150 (jest to port na którym odbywa się komunikacja z naszym serwerem)
Klikamy Zastosuj, następnie Zamknij.

Po prawej stronie z rozwijanej listy wybieramy zdefiniowany wcześniej serwer czyli Stacja RHJ Pszczyna, a w pola Użytkownik oraz Hasło wpisujemy login i hasło które stanowią zabezpieczenie przed dostępem osób postronnych do serwera:
Użytkownik: operator
Hasło: klucz dostępu

. Klikamy Zaloguj i jeśli komputer posiada łączność z internetem to nawiązane zostanie połączenie z naszą demonstracyjną stacją monitorowania. Sposób dalszej obsługi systemu, możliwości dodawania i edycji użytkowników itp. opisane są w instrukcji do systemu STAM-2. Udostępniona nazwa użytkownika i hasło mają uprawnienia operatora (tzn. możliwa jest tylko bieżąca obsługa systemu bez możliwości edycji abonentów i konfiguracji systemu). Aby uzyskać pełny dostęp do naszej stacji prosimy o kontakt - możemy udostępnić hasło administratora oraz parametry niezbędne do wysyłania przez państwa sygnałów testowych z posiadanych przez siebie central (nr telefoniczny dla połączeń przez linię naziemną; adres IP dla połączeń przez GPRS i sieć internet; nr karty SIM dla połączeń poprzez wiadomości SMS i CLIP).

Dostęp do demonstracyjnej stacji STAM-2 możliwy jest tylko w godzinach naszej pracy tj. od poniedziałku do piątku w godz. od 9 do 17.

Po wcześniejszym ustaleniu terminu możliwa jest również prezentacja systemu monitorowania w siedzibie naszej firmy.

W przypadku pytań i problemów prosimy o kontakt z naszym działem technicznym pod nr 32 210 40 42 wew. 13 lub info@rhj.pl .

Uwaga - udostępniana przez nas stacja monitorująca może być okresowo odłączana od dostępu z internetu (m.in. podczas organizowanych przez nas szkoleń - jest wtedy tylko do dyspozycji uczestników szkolenia).


Jak uzyskać klucz dostępu?
Do zalogowania się na nasze urządzenia demonstracyjne niezbędne jest podanie klucza dostępu. Klucz jest wysyłany na adresy e-mail wpisane do naszej listy mailingowej - zawsze na dole wiadomości w stopce podany jest aktualny klucz dostępu. Jeśli nie jesteś jeszcze w naszej liście mailingowej a chcesz uzyskać klucz dostępu dopisz swój adres e-mail w poniższym formularzu - system mailingowy automatycznie wyśle powitalną wiadomość na podany e-mail (w wiadomości podany będzie aktualny klucz). Wiadomość powitalna wysyłana jest automatycznie i natychmiast z adresu rhj@rhj.pl (jeśli nie znajdujesz wiadomości w swojej skrzynce odbiorczej to sprawdź czy wiadomość nie trafiła omyłkowo to folderu ze spamem). Dzięki dopisaniu swojego adresu e-mail do naszej listy mailingowej zyskujesz nie tylko dostęp do klucza, ale również będziesz informowany o nowościach w naszej ofercie, szkoleniach i promocjach. Poprzez listę mailingową rozsyłane są również wszelkie informacje i komunikaty techniczne (dot. nowych wersji oprogramowania, sprzętu itp.).
Lista mailingowa

Dodaj adres do bazy

Usuń adres z bazy


Szczegółowe informacje nt. poszczególnych elementów systemu monitorowania STAM:
Samodzielny system stacji monitoringu z wbudowanym mikroserwerem Satel STAM-IRS

STAM-IRS to gotowa jednostka dedykowana do stacji monitorowania firmy Satel. W skład systemu STAM-IRS wchodzi komputer w obudowie RACK ze zintegrowanym zasilaczem buforowym, 7" monitorem, systemem operacyjnym Windows XP Professional, programem STAM-2 i jedną podstawową kartą odbiorczą (do wyboru telefoniczna lub ethernetowa). Wbudowany zasilacz buforowy zapewnia pracę systemu nawet przy awarii zasilania sieciowego 230V. Wbudowany monitor pozwala na pełną obsługę systemu. Zaleca się jednak, aby stację STAM-IRS zamknąć w szafie typu Rack i codzienną obsługę stacji realizować poprzez inny komputer działający jako klient (łączący się z głównym systemem STAM-IRS poprzez sieć LAN/WAN).

      W cenie zestawu STAM-IRS otrzymujemy jedną kartę odbiorczą podstawową (do wyboru telefoniczna lub ethernetowa). Docelowo w obudowie STAM-IRS można zainstalować maks. 14 dowolnych kart odbiorczych systemu STAM. Dodatkowo można podłączyć jeszcze 3 karty umieszczone na zewnątrz obudowy (np. odbiorniki GSM lub stacje monitoringu radiowego).

      Satel STAM-IRS to wygodne i bezpieczne rozwiązanie - całość systemu została odpowiednio dobrana i przetestowana przez producenta co gwarantuje bezawaryjną pracę. Dla podwyższenia bezpieczeństwa system wyposażony jest w 2 dyski SSD. Dyski SSD pozbawione są ruchomych części (zbudowane w oparciu o pamięć typu flash) co pozytywnie wpływa na ich żywotność. Zastosowanie 2 dysków umożliwia wykonywanie automatycznych kopii systemu pozwalających odzyskać dane nawet po uszkodzeniu głównego dysku.
 • obsługa do 14+3 odbiorników monitoringu: kart telefonicznych, kart TCP/IP i modułów GSM
 • wbudowany mikro serwer PC oparty o platformę INTEL ATOM i dyski SSD
 • 7" wyświetlacz LCD TFT ułatwiający lokalne zarządzanie serwerem
 • wbudowany zasilacz buforowy z możliwością podłączenia akumulatora zasilania awaryjnego
 • obudowa 19" typu Serwer umożliwiająca montaż w szafach teletechnicznych
 • Napięcie zasilania - 230 V AC
 • Dysk podstawowy - 32 GB
 • Maksymalna wilgotność - 90 %
 • Dysk dodatkowy - 60 GB
 • Pobór prądu z akumulatora w trybie zasilania awaryjnego (przy podłączeniu 1 karty) - 2,5 A
 • Pobór prądu z sieci 230 V (przy podłączeniu 1 karty) - 0,25 A
 • Porty COM - 4
 • System operacyjny - Microsoft Windows XP Professional
 • Wymiary obudowy - 55x48x17,7 cm
 • Wyświetlacz - TFT LCD obsługujący rozdzielczość 800 x 600
 • Zalecana pojemność akumulatora - 40 Ah
 • Złącza PCI do podłączenia kart - 14
 • Złącza USB 2.0 - 2
 • Masa (bez kart) - 15 kg
 • Zakres temperatur pracy - 0°C…+35°C

W naszej firmie posiadamy uruchomioną stację monitorowania STAM-2. Istnieje możliwość przetestowania stacji zarówno na miejscu jak i zdalnie poprzez internet. Więcej informacji na stronie Sprzęt ON-LINE .

Stacja monitorująca STAM-2

Wielostanowiskowy system zarządzania stacją monitorującą.
 • obsługa abonentów monitorujących się po linii telefonicznej, z
 • wykorzystaniem sieci GSM, radia trankingowego lub przez sieć Ethernet
 • oprogramowanie pracujące w środowisku WINDOWS pozwalające na
 • pracę wielu operatorów na wielu stanowiskach tworzących sieć
 • współpraca z systemem wizualnej weryfikacji alarmu
 • obsługa ponad 50 000 abonentów
 • możliwość nadawania kilkunastu identyfikatorów dla każdego abonenta
 • różne kategorie kodów otrzymywanych od abonentów, niezależnie
 • definiowane dla każdego abonenta i identyfikatora
 • zgłaszanie sytuacji wymagających interwencji
 • selekcja zdarzeń wymagających interwencji
 • tworzenie raportów dla abonentów, operatorów i systemu stacji
 • archiwizacja raportów
 • możliwość importowania danych z programu STAM-1

W naszej firmie posiadamy uruchomioną stację monitorowania STAM-2. Istnieje możliwość przetestowania stacji zarówno na miejscu jak i zdalnie poprzez internet. Więcej informacji na stronie Sprzęt ON-LINE .

Stacja monitorująca STAM-1

Oferowana przez nas stacja monitorująca jest w stanie sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających użytkowników. Zaprojektowana tak, by zminimalizować koszt centrum dozoru; pod względem pewności odbioru raportów z systemów alarmowych i funkcjonalności, nie ma żadnych kompromisów.
 • oprogramowanie na PC (DOS)
 • karty odbiorcze   - do 16 kart w systemie   - dostosowane do PCI   - telefoniczne (podstawowa oraz dodatkowe)   - RS-232
 • możliwość pracy bez komputera (przy niezależnym zasilaniu)
 • do 63 tablic synoptycznych
 • uproszczenie pracy operatora systemu   - selekcja zdarzeń wymagających interwencji   - lista wymaganych działań operatora   - zapamiętanie reakcji   - przypomnienie o niewykonanych zadaniach
 • zgłaszanie sytuacji wymagających interwencji   - alarm   - awaria   - załączenie bądź wyłączenie czuwania w nietypowym dla obiektu czasie   - brak załączenia lub wyłączenia w typowych dla obiektu momentach   - brak transmisji testowej z obiektu   - transmisja w nieodpowiednim czasie
 • przekroje stanów nadzorowanych obiektów   - systemy zgłaszające awarie - możliwość sprawdzenia jakie awarie występują w systemie   - systemy czuwające - wykaz części czuwających (przy obiektach złożonych)   - systemy zgłaszające alarmy   - stan łączności z systemami
 • baza danych dla ponad 50 000 abonentów
 • szczegółowe dane o abonentach   - do kilkunastu identyfikatorów   - do trzech rysunków   - tablice dekodowań (znaczenie każdego kodu i opis zdarzenia)   - różnicowanie priorytetu - kolejność zgłaszania sytuacji wyjątkowych przy jednoczesnym napływie zdarzeń z wielu odbiorników   - do 99 grup alarmowych ze schematami działania w wypadku alarmu   - indywidualne listy działań w sytuacjach wyjątkowych - do 5 pozycji
 • wzorce ułatwiające wprowadzanie do bazy nowych abonentów
 • klasy użytkowników systemu   - nadzorca - określa dostęp do funkcji systemu   - operator   - instalator
 • historia systemu   - zdarzenia z nadzorowanych obiektów   - działania operatorów   - wejścia i wyjścia do systemu   - wykryte zmiany w systemie plików   - awarie zgłaszane przez karty odbiorcze
 • niezależna kontrola załączeń i wyłączeń w zdefiniowanych strefach
 • indywidualna kontrola transmisji testowych
 • kodowanie informacji zapisywanych na dyski - brak możliwości
 • manipulowania danymi, kontrola wszystkich plików
 • system notatek   - wymiana informacji między operatorami   - definiowany okres ważności   - możliwość automatycznego wyświetlania
 • tworzenie raportów dla abonentów, operatorów i systemu stacji
 • analiza i archiwizacja raportów od systemów alarmowych
 • bezpłatne aktualizacje programu
 • współpraca   - moduł GSM-4 (produkcji firmy SATEL)   - stacja radiowa VISONIC RC-4000

Karta STAM-1P


 • montaż w gnieździe PCI w komputerze
 • port RS-232 do podłączenia do komputera
 • gniazdo do podłączenia 1 linii telefonicznej dla monitoringu telefonicznego
 • obsługa kilkunastu formatów transmisji
 • automatyczne dopasowanie do formatu transmisji
 • weryfikacja poprawności danych
 • brak ograniczeń ilości odebranych danych
 • bufor 250 ostatnio odebranycsh danych
 • pełna autodiagnostyka
 • podsłuch linii telefonicznej

Karta STAM-1R


 • montaż w gnieździe PCI w komputerze
 • gniazdo do podłączenia 1 linii telefonicznej dla monitoringu telefonicznego
 • obsługa kilkunastu formatów transmisji
 • automatyczne dopasowanie do formatu transmisji
 • weryfikacja poprawności danych
 • brak ograniczeń ilości odebranych danych
 • bufor 250 ostatnio odebranych danych
 • pełna autodiagnostyka

Karta STAM-1K


 • montaż w gnieździe PCI w komputerze
 • gniazdo do podłączenia 1 linii telefonicznej dla monitoringu telefonicznego
 • port RS-232 do podłączenia tablicy synoptycznej STAM-1 PTSA
 • obsługa kilkunastu formatów transmisji
 • automatyczne dopasowanie do formatu transmisji
 • weryfikacja poprawności danych
 • brak ograniczeń ilości odebranych danych
 • bufor 250 ostatnio odebranych danych
 • pełna autodiagnostyka

Karta STAM-1PE


 • montaż w gnieździe PCI w komputerze
 • port RS-232 do podłączenia do komputera
 • gniazdo do podłączenia kabla sieciowego dla monitoringu w sieci Ethernet
 • obsługa kilkunastu formatów transmisji
 • automatyczne dopasowanie do formatu transmisji
 • weryfikacja poprawności danych
 • brak ograniczeń ilości odebranych danych
 • bufor 250 ostatnio odebranych danych
 • pełna autodiagnostyka

Karta STAM-1RE


 • montaż w gnieździe PCI w komputerze
 • gniazdo do podłączenia kabla sieciowego dla monitoringu w sieci Ethernet
 • obsługa kilkunastu formatów transmisji
 • automatyczne dopasowanie do formatu transmisji
 • weryfikacja poprawności danych
 • brak ograniczeń ilości odebranych danych
 • bufor 250 ostatnio odebranych danych
 • pełna autodiagnostyka

Tablica synoptyczna STAM-1PTSA


 • wizualizacja stanu do 64 chronionych obiektów
 • diody LED, rozmieszczone zwykle na planie miasta lub mapie terenu
 • 2 kolory diod - sposób świecenia określa konfiguracja programu

Moduł wizualnej weryfikacji alarmu VIVER


 • 4 wejścia wideo do podłączania kamer
 • 4 wejścia wyzwalające transmisję
 • buforowanie sekwencji obrazów z kamer
 • wbudowany interfejs komunikacyjny TCP/IP
 • wbudowany modem 56k jako rezerwowy kanał łączności
 • oprogramowanie PC do konfigurowania modułu

Konwerter monitoringu TCP/IP na formaty telefoniczne Satel SMET-256

Konwerter SMET-256 umożliwia wykorzystanie telefonicznej karty odbiorczej do odbioru zdarzeń poprzez sieć internetową LAN/WAN. Stosowanie konwertera jest uzasadnione gdy chcemy wysyłać raporty z urządzeń Satel (ETHM-1, ETHM-2, GPRS-T1, GPRS-T2, Integra128-WRL) poprzez sieć internet (GPRS, LAN, WAN) do stacji innego producenta a wyposażonej w odbiorniki telefoniczne. Wystarczy zakupić konwerter Satel SMET-256 i podłączyć go w do karty telefonicznej (w miejsce linii tel.). Konwerter podłączony do sieci internetowej odbiera raporty, a następnie przetwarza je na monitoring telefoniczny i przesyła do karty telefonicznej.
 • konwersja monitoringu TCP/IP SATEL (urządzenia ETHERNET i GPRS) na postać monitoringu telefonicznego bezpośrednio dla odbiorników
 • symulacja odbiorników RC4000 VISONIC i MLR2 SurGuard
 • obsługa do 256 abonentów z kontrolą łączności
 • obsługa dowolnej liczby abonentów bez autonomicznej kontroli łączności
 • buforowanie odebranych zdarzeń do momentu skutecznego przesłania ich do stacji monitorującej
 • kontrola łącza ETHERNET
 • możliwość filtrowania napływających zdarzeń z wykorzystaniem adresów fizycznych MAC
 • konfigurowanie urządzenia z użyciem przeglądarki WWW (poprzez TCP/IP) lub za pomocą dedykowanego programu (poprzez RS-232)
 • obsługa automatycznej konfiguracji adresu IP z wykorzystaniem DHCP
© Copyright 2013 by RHJ Kuźnik